Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube gplus

Program utkání
Profile picture

FNL | 18.06.2019

Kdo byl nejlepší přeloučský fotbalista? Kopal na Vinici!

V sobotu hraje pardubický A-tým přípravné utkání s pražskou Duklou. Bojovat se bude v Přelouči, kde slaví 110 let od začátků místního fotbalu. Najít nejlepšího fotbalistu, který kdy kopal v Přelouči, není úplně snadné. Ale my si tipneme. Byl jím František „Hanek“ Piwetz, výtečný fotbalista, který v roce 1937 přestoupil z Přelouče do AFK Pardubice, kde hrál řadu let. Civilním povoláním učitel, který má ve své sportovní sbírce také cenné kovy ze stolního tenisu, sehrál na Vinici řadu velkých bitev.


František Piwetz je rodákem z Kladrub nad Labem a s fotbalem začal v AFK Přelouč, kde v mládí patřil k nejaktivnějším sportovcům. Kromě fotbalu se totiž věnoval také tenisu a stolnímu tenis. V srpnu 1937 přestoupil do AFK Pardubice a stal se jedním z klíčových hráčů klubu. Byl u toho, když v letech 1939 a 1940 hrálo AFK (byť neúspěšně) na Vinici kvalifikační turnaj o postup do 1. ligy.

 

Jeho jméno najdete v historických pramenech v několika podobách. Velmi výrazně se u něj vžila přezdívka „Hanek“. A po skončení 2. světové války, jak se tehdy občas dělávalo, si počeštil příjmení na Pivec. Na Vinici v AFK, který je přímým předchůdcem pozdější Tesly, strávil řadu let. V roce 1947 odehrál svůj 500. zápas v klubu, rok poté se vrátil do Přelouče.

 

Později profesně přesídlil do pražské banky Slavie, v jejíž firemní jedenáctce nastupoval po boku kolegů - bývalých hráčů Sparty a Slavie Zemana, Vycpálka, Holmana - a v soutěžích ROH byli velmi úspěšní. Pivec se později stal známým sportovním novinářem (psal mj. do sportovní rubriky Večerní Prahy). Velmi si cenil odznaku k jubileu 70. a 80. let od založení fotbalového svazu.

 

Tolik jeho fotbalová kariéra, ale pominout nelze jeho velmi úspěšnou dráhu ve stolním tenisu. V něm sklízel úspěchy ve 30tých letech, ještě před fotbalovým přestupem do Pardubic. V roce 1936 vybojoval titul mezinárodního mistra vysokých škol ve dvouhře, v letech 1936 a 1937 získal bronzové medaile na MS. Se slavným stolním tenistou Bohumilem Váňou byl 2x mistrem ČSR ve čtyřhře.

 

Po skončení aktivní sportovní činnosti byl trenérem a funkcionářem stolního tenisu. A to i v mezinárodní organizaci ITTF, kde byl aktivní v komisi pro rozvoj. Věnoval se také publicistické činnosti. Byl autorem či spoluautorem knih Stolní tenis a jeho svět (1940), 40 let stolního tenisu v ČSSR (1965), Škola stolního tenisu (1967) a Padesát let stolního tenisu (1975).

 

I přes tyto úspěchy ve stolním tenisu ale přiznával, že fotbal je pro něj sport číslo jedna. František Pivec zemřel ve věku necelých 76 let v Praze. I když naše hodnocení je subjektivní, máme za to, že nejvýraznějšího fotbalistu přeloučské historie jsme označili správně…

 

Celek AFK Pardubice v roce 1942, "Hanek" Piwetz třetí zleva. Místo jistě poznáte…

afk

 


(Autor: Radek Klier | Datum: 18.06.2019 | Zdroj fotky: archiv FK Pardubice )Kave bau Pardubický kraj Palent Zenpro Caha ČPP AUTO IN Ford AUTO IN Nissan

Certus

Sezónní statistiky B-týmu ve Fortuna divizi C

Sezónní statistiky B-týmu ve Fortuna divizi C více

Se sezónou jsem spokojený, říká trenér U19 Pavel Němeček

Se sezónou jsem spokojený, říká trenér U19 Pavel Němeček více

Statistiky ženského A-týmu ve 2. lize

Statistiky ženského A-týmu ve 2. lize více

Kdo byl nejlepší přeloučský fotbalista? Kopal na Vinici!

Kdo byl nejlepší přeloučský fotbalista? Kopal na Vinici! více