Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube

Profile picture

F:L | 12.07.2020

První liga přivítá pardubický klub již počtvrté

Sobotní gejzír radosti na stadionu Pod Vinicí vytryskl oprávněně, tým trenérů Krejčího a Novotného si prvenství za vyrovnané výkony v celé sezóně zasloužil. Za přibližně pět týdnů vstoupí do nejvyšší fotbalové soutěže pardubický celek již počtvrté.


Zejména na našich sociálních sítích, nebo v magazínu Libero, mapujeme pardubickou fotbalovou historii poměrně často. A tak naši fanoušci znají hráče ze slavné minulosti, nebo některé situace, kterými se pardubický fotbal proslavil. A také vědí, že pardubické kluby hrály nejvyšší soutěž v minulosti již třikrát.

 

SK Pardubice (1937 – 1946, 8 sezón)

Slavný SK Pardubice, který byl založený v roce 1899, si dlouhé roky držel amatérský statut a fotbalová liga pro něj taky byla nedostižným snem. Až v polovině 30tých let se situace začala měnit, klub začal posilovat, zvyšovat svou kvalitu a v sezóně 1936/1937 vyhrál Divizi českého venkova. V následné pětičlenné kvalifikaci si pak vybojoval postup do 1. ligy; spolu se Slezskou Ostravou, což je dnešní Baník. V lize získal SK třikrát bronzové medaile (1939, 1940 a 1941) a mezi elitou setrval do roku 1946, kdy sestoupil. Klub poté semlely politické zásahy do českého fotbalu, skomíral. V roce 1960 se spojil s Teslou Pardubice a tím zanikl. Díky spojení s SK Pardubice s Teslou se může i náš klub považovat za nástupce slavného SKP.

 

 

Dukla Pardubice (1957 – 1960, 3 sezóny)

Tento klub v Pardubicích do ligy nepostoupil, ale byl jako vojenský celek na východ Čech převelen. Působil v padesátých letech v Praze pod názvem Tankista, ale po rozhodnutí, že všechny armádní kluby se budou jmenovat Dukla (a v Praze již jedna byla), byl přesunut na východ Čech. V Pardubicích odehráli hráči Dukly tři sezóny; začínali na plochodrážním stadionu ve Svítkově a až později se přesunuli na Letní stadion. Po sestupu z ligy v roce 1960 prošel klub reorganizací a sloučil se s týmem VCHZ Pardubice.

 

 

VCHZ Pardubice (1968 – 1969, 1 sezóna)

Dodnes mezi námi žije spousta pamětníků, kteří si vybavují poslední účast pardubického klubu v nejvyšší soutěži. Na jaře roku 1969 v klíčovém utkání rozstřílela „vécházetka“ na domácím trávníku Cheb 7:0, dostala se před Vlašim, a jako vítěz soutěže postoupila do 1. ligy. Začala v ní skvěle, doma rozdrtila Košice 4:0, postupně ale bodové zisky ubývaly. Na konci sezóny, jejíž úvod byl poznamenán invazí „spojeneckých“ vojsk do země, tým VCHZ Pardubice sestoupil.

 

 

FK Pardubice (2020 - ???)

Začíná se psát další kapitola historie pardubického fotbalu…

 

w

 


(Autor: FK Pardubice | Datum: 12.07.2020 | Zdroj fotky: Štěpán Hrnčíř )Město pardubice Kave bau Pardubický kraj Palent Zenpro Caha AUTO IN Auto Hybeš - Škoda

Certus

A-tým zakončil první týden přípravy modelovým zápasem

A-tým zakončil první týden přípravy modelovým zápasem více

ČFL je pro naše odchovance skvělá zkušenost, hlásí Pavel Němeček

ČFL je pro naše odchovance skvělá zkušenost, hlásí Pavel Němeček více

Už máš svou eFKartu? Můžeš získat zajímavý bonus!

Už máš svou eFKartu? Můžeš získat zajímavý bonus! více

Kup si permici do 15. ledna a vyhraj podepsaný míč!

Kup si permici do 15. ledna a vyhraj podepsaný míč! více