Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube

Program utkání
Profile picture

F:L | 12.07.2020

První liga přivítá pardubický klub již počtvrté

Sobotní gejzír radosti na stadionu Pod Vinicí vytryskl oprávněně, tým trenérů Krejčího a Novotného si prvenství za vyrovnané výkony v celé sezóně zasloužil. Za přibližně pět týdnů vstoupí do nejvyšší fotbalové soutěže pardubický celek již počtvrté.


Zejména na našich sociálních sítích, nebo v magazínu Libero, mapujeme pardubickou fotbalovou historii poměrně často. A tak naši fanoušci znají hráče ze slavné minulosti, nebo některé situace, kterými se pardubický fotbal proslavil. A také vědí, že pardubické kluby hrály nejvyšší soutěž v minulosti již třikrát.

 

SK Pardubice (1937 – 1946, 8 sezón)

Slavný SK Pardubice, který byl založený v roce 1899, si dlouhé roky držel amatérský statut a fotbalová liga pro něj taky byla nedostižným snem. Až v polovině 30tých let se situace začala měnit, klub začal posilovat, zvyšovat svou kvalitu a v sezóně 1936/1937 vyhrál Divizi českého venkova. V následné pětičlenné kvalifikaci si pak vybojoval postup do 1. ligy; spolu se Slezskou Ostravou, což je dnešní Baník. V lize získal SK třikrát bronzové medaile (1939, 1940 a 1941) a mezi elitou setrval do roku 1946, kdy sestoupil. Klub poté semlely politické zásahy do českého fotbalu, skomíral. V roce 1960 se spojil s Teslou Pardubice a tím zanikl. Díky spojení s SK Pardubice s Teslou se může i náš klub považovat za nástupce slavného SKP.

 

 

Dukla Pardubice (1957 – 1960, 3 sezóny)

Tento klub v Pardubicích do ligy nepostoupil, ale byl jako vojenský celek na východ Čech převelen. Působil v padesátých letech v Praze pod názvem Tankista, ale po rozhodnutí, že všechny armádní kluby se budou jmenovat Dukla (a v Praze již jedna byla), byl přesunut na východ Čech. V Pardubicích odehráli hráči Dukly tři sezóny; začínali na plochodrážním stadionu ve Svítkově a až později se přesunuli na Letní stadion. Po sestupu z ligy v roce 1960 prošel klub reorganizací a sloučil se s týmem VCHZ Pardubice.

 

 

VCHZ Pardubice (1968 – 1969, 1 sezóna)

Dodnes mezi námi žije spousta pamětníků, kteří si vybavují poslední účast pardubického klubu v nejvyšší soutěži. Na jaře roku 1969 v klíčovém utkání rozstřílela „vécházetka“ na domácím trávníku Cheb 7:0, dostala se před Vlašim, a jako vítěz soutěže postoupila do 1. ligy. Začala v ní skvěle, doma rozdrtila Košice 4:0, postupně ale bodové zisky ubývaly. Na konci sezóny, jejíž úvod byl poznamenán invazí „spojeneckých“ vojsk do země, tým VCHZ Pardubice sestoupil.

 

 

FK Pardubice (2020 - ???)

Začíná se psát další kapitola historie pardubického fotbalu…

 

w

 


(Autor: FK Pardubice | Datum: 12.07.2020 | Zdroj fotky: Štěpán Hrnčíř )AUTO IN Ford AUTO IN Nissan Auto Hybeš Strabag Město pardubice Kave bau Pardubický kraj

Certus

Podcast: V 15. dílu hosty Vít Zavřel a Michal Hlavatý

Podcast: V 15. dílu hosty Vít Zavřel a Michal Hlavatý více

Ženský tým v generálce na ligu porazil Baník

Ženský tým v generálce na ligu porazil Baník více

V pondělí proběhla tisková konference FK Pardubice

V pondělí proběhla tisková konference FK Pardubice více

Pardubický tým přijali na radnici zástupci města

Pardubický tým přijali na radnici zástupci města více