Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube

Program utkání
Profile picture

F:L | 14.09.2021

Ligový zápas Hradec - Pardubice po 61 letech!

Uplynulo již více než 61 let od chvíle, kdy se proti sobě postavily fotbalové týmy z Pardubic a Hradce Králové na prvoligové úrovni. Naposledy se tak stalo v sezóně 1959/1960 a několik okolností okolo těchto soubojů bylo zajímavých.


Pro Hradec mistrovská sezóna, ale…

 

O tom, že TJ Spartak Hradec Králové zmiňovanou sezónu 1959/1960 vyhrál, jsme psali i v minulosti v souvislosti s tím, že ho k titulu dovedl jako trenér Pardubák Jiří Zástěra. Dnes bychom rádi zmínili skutečnost, že i když Hradec byl tehdy mistr a VTJ Dukla Pardubice naopak sestupujícím týmem, bilance vzájemných utkání hovořila ve prospěch pardubického týmu!

 

Když totiž Hradec přijel na podzim 1959 do Pardubic na tehdejší Gottwaldův stadion, domácí Dukla vyhrála 3:1 (2 Kopanický, Halmo - vlastní Jarábek). Bylo to 5. kolo, ovšem pro pardubický tým šlo teprve o druhé utkání. První 3 kola prohrál vojenský tým kontumačně, což je ovšem zcela jiný příběh.   

 

Odveta, hraná na jaře v Hradci, vyzněla výsledkem 1:0 pro domácí, když jediný gól vstřelil paradoxně Bohuslav Tomášek, odchovanec Lázní Bohdaneč, který většinu kariéry strávil v pardubických klubech. I tento výsledek vystřelil Hradec k titulu a Pardubickou Duklu do 2. ligy.

 

 

Zajímavá jména z tehdejších soubojů

 

Když se podíváte na sestavy obou týmů z těchto posledních vzájemných ligových utkání, najdete zde několik jmen, která si zaslouží vaši pozornost. Pojďme nejprve na sestavu soupeře. Kromě zmíněného Tomáška byl klíčovou postavou Hradce Jiří Hledík, který fotbalově vyrostl v našem městě, konkrétně v dresu Slavoje na Dolíčku. Ladislav Pokorný si na konci šedesátých let zakopal ligu za VCHZ Pardubice po boku Procházky a spol. a Jiří Černý? Ne, není to shoda jmen, to byl děda současného pardubického útočníka Pavla Černého…

 

Zajímavá jména v pardubické sestavě se hledají složitěji, protože vojenský klub měl svá specifika a ne každý hráč na východě Čech zapustil kořeny. Ale například Stanislav Jarábek si přivezl stříbro z OH 1964, Štefan Lazar později přesídlil do Pardubic a odehrál zde kompletní ligovou sezónu 1968/1969. A nedávno zesnulý Ján Hojsík se v Pardubicích stal doslova legendou, když kromě bojů na ligové scéně jako mládežnický trenér vychoval celou řadu skvělých hráčů.

 

 

Pointa?

 

Po dlouhých letech se pardubický a hradecký tým utkají na elitní domácí fotbalové scéně. Z předchozích řádek vidíte, že to byla vždy zajímavá utkání s řadou skvělých hráčů na obou stranách. I když na souhrnný počet diváků na zápasech v sezóně 1959/1960 kluby nedosáhnou (15000 v Pardubicích a 14000 v Hradci), určitě to bude zajímavé utkání, které bude stát za to sledovat!  

 

Hraje se v pátek 17. září 2021 od 19:00 hod. v Mladé Boleslavi, vstupenky na utkání je možné zakoupit zde, případně duel vysílá stanice O2 TV Fotbal

 

Pozn. Titulní foto je ilustrační, ale ze souboje Dukly Pardubice proti Hradci Králové z roku 1957, Pardubice v tmavých dresech.


(Autor: FK Pardubice | Datum: 14.09.2021 | Zdroj fotky: archiv FK Pardubice )AUTO IN ČPP Servis Město pardubice Kave bau Pardubický kraj Palent Zenpro Caha

Farmet

Hráči A-týmu darovali krev v pardubické nemocnici

Hráči A-týmu darovali krev v pardubické nemocnici více

Ženské áčko slaví první vítězství, porazilo Duklu

Ženské áčko slaví první vítězství, porazilo Duklu více

V Budějovicích jsme vedli, domácí však zápas otočili

V Budějovicích jsme vedli, domácí však zápas otočili více

Výsledky našich týmů v minulém týdnu

Výsledky našich týmů v minulém týdnu více