Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube

Profile picture

B-tým | 05.01.2023

ČFL je pro naše odchovance skvělá zkušenost, hlásí Pavel Němeček

Pardubický B-tým přezimoval na 14. místě v tabulce ČFL. Trenér Pavel Němeček, který během podzimní části sezóny odkoučoval také tří utkání A-týmu, prozradil nejen příčiny nevyrovnanosti rezervního týmu Pardubic, ale rozpovídal se i o tom, jak ho v trenérské kariéře ovlivnily první zkušenosti s ligovým fotbalem.


Start sezóny se pardubické rezervě vydařil nad očekávání dobře. Z úvodních tří zápasů měly Pardubice 7 bodů. Především to bylo o tom, že v prázdninovém tréninkovém procesu jsme byli všichni hráči pohromadě. Získané tréninkové návyky jsme přenesli do utkání a ustálila se nám sestava, která se v utkání příliš neměnila,“ vysvětluje skvělý vstup do sezóny trenér Němeček.

 

Následně ale nastal zlom. Ve zbytku podzimních utkání nasbíralo béčko Pardubic jen 6 bodů. Pavel Němeček vidí příčiny hned v několika věcech: „Chod B týmu zásadně ovlivnily tři faktory. Zaprvé výpomoc dorosteneckému týmu – všichni hráči, kterých se to týkalo, byli v základní sestavě a podíleli se na sehranosti mužstva. Dalším faktorem byl můj dočasný přesun k A týmu. Najednou u týmu chyběl jeden člověk realizačního týmu, což je znát. A posledním dílem, který zasáhl B tým, bylo výkonnostní přeřazení hráčů z A týmu. Jejich přístup byl v pořádku, ale je jasné, že po psychické stránce to u takových hráčů není ono. Jako trenér jsem zastáncem toho, že by hráči měli za svůj tým vypustit duši, v tomto případě jsem si ale tímto nebyl jist.“

 

Pár týdnů tedy trenér Němeček působil u ligového A-týmu. V jakém kontaktu byl v té době s B-týmem? Mé krátké působení u A-týmu bylo velmi intenzivní. Během čtrnácti dnů se odehrály tři utkání, takže přílišné sledování nebylo možné. Ale s Ondrou Venclem (hrající asistent trenéra, pozn. red.) jsem byl vlastně v každodenním kontaktu, jelikož jsme řešili nominace na utkání a také následné hodnocení hráčů,“ říká hlavní trenér B-týmu.

 

Působení v 1. lize obohatilo pardubického trenéra významně. Pavel Němeček odtrénoval na lavičce hlavního týmu Pardubic 3 ligové zápasy. „Prvoligové prostředí je velmi kruté. Jakákoliv chyba je trestána, a to jak v utkání, tak i v přípravě na něj. Je potřeba, aby vše fungovalo více méně dokonale. A to nejde jen o trenéry a hráče, ale o všechny, kteří se o A-tým starají. Osobně mi to změnilo náhled na výchovu hráčů. Je potřeba, aby se v mládeži dokázali vychovávat komplexní hráči, kteří se dokážou dobře rozhodovat v herních situacích. Jinak jsem se v tomto prostředí cítil komfortně. Pomohli mi k tomu i kluci v kabině. Necítil jsem žádnou nervozitu, strach či obavy. Prostě jsem se snažil maximálně pracovat a pomoct týmu k lepším výsledkům.“

 

Za rezervní pardubický tým nastupují v ČFL hlavně mladí hráči. O důležitosti sbírání zkušeností v této soutěži si je vědom i Pavel Němeček:„Je skvělé, že mladí hráči mají kde nastupovat. Výsledky nejsou ideální, ale hraní v ČFL je pro naše hráče velmicennou zkušeností. Tento soutěžní ročník je naše skupina velmi náročná. Týmy jsou kvalitní a pro hráče je to velká škola.“ Co je pro hráče ve třetí nejvyšší soutěži nejtěžší? „Nejzásadnější věcí jsou asi osobní souboje, a to jak na zemi, tak i ve vzduchu. Čím déle fungujete v chlapském fotbale, tím si se souboji lépe poradíte. Další činností jsou situace 1 na 1. Zkušení hráči si takové situace lépe načítají a připravují si soupeře tam, kam potřebují. A posledním důležitým faktorem je psychická odolnost. Jedná se o udržení koncentrace na všechny činnosti, i ty banální, až do konce utkání,“ prozrazuje Němeček.

 

Kádr B-týmu se přes zimu příliš nezmění. Proto chce trenér do jara hlavně zapracovat na několika věcech, které se na podzim nedařily. „Na začátek chci kluky pochválit za to, jak pracují v tréninkovém procesu. Je potřeba v tomto režimu pokračovat, protože věřím, že v jarní části budou kluci zase o něco lepší. V samotných zápasech jsme ale byli bázliví, někdy málo herně odvážní a chyběl nám drive. Musíme zapracovat na dynamickém pojetí hry, ve kterém si hráči důvěřují v herních situacích a do každé činnosti jdou naplno. Pro nás to znamená zejména činnost v obou pokutových územích. V nich se rozhodují zápasy,“ říká za pár dní jednačtyřicetiletý trenér rezervy.

 

Na jaře se budou chtít svěřenci trenéra Němečka odpíchnout od 14. pozice tabulky ČFL a navázat na výkony z úvodu sezóny. „V našem klubu je B-tým vnímán jako vrchol mládeže. To znamená, že chceme vychovávat mladé hráče pro náš A-tým. Potřeby A-týmu mají v jistém případě bezpochyby prioritu. Na jaře musíme jednoznačně zachránit soutěž pro další sezónu! Také chceme zdokonalovat mladé hráče, předvádět atraktivní herní projev a na základě výkonnosti posunout hráče do vyšších soutěží,“ dodává Pavel Němeček.


(Autor: Kazimír Svoboda | Datum: 05.01.2023 | Zdroj fotky: Radek Klier )Město pardubice Kave bau Pardubický kraj Palent Zenpro Caha AUTO IN Auto Hybeš - Škoda

Certus

A-tým zakončil první týden přípravy modelovým zápasem

A-tým zakončil první týden přípravy modelovým zápasem více

ČFL je pro naše odchovance skvělá zkušenost, hlásí Pavel Němeček

ČFL je pro naše odchovance skvělá zkušenost, hlásí Pavel Němeček více

Už máš svou eFKartu? Můžeš získat zajímavý bonus!

Už máš svou eFKartu? Můžeš získat zajímavý bonus! více

Kup si permici do 15. ledna a vyhraj podepsaný míč!

Kup si permici do 15. ledna a vyhraj podepsaný míč! více