Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube gplus

Program utkání
Profile picture

A-tým | 28.02.2017

Odešel Bedřich Šonka, nejlepší střelec ligové Dukly Pardubice

VIDEO: V sobotu 25. února opustila tento svět jedna z velkých osobností historie pardubického fotbalu, vynikající útočník prvoligové Dukly Pardubice, pan Bedřich Šonka.


Bedřich Šonka (2.2.1933) by rodákem z Roudnice nad Labem a v tamním klubu bojoval v mládežnických kategoriích. Ještě v dorosteneckém věku vstoupil mezi seniory a v roce 1952 hrál s roudnickým týmem o postup do 1. ligy proti pražskému Dynamu (Slavii). O dva roky později narukoval na vojnu do klubu Tankista Praha.

 

Ten se v roce 1957 přesunul na východ Čech pod názvem Dukla Pardubice. Hned v první sezóně v Pardubicích byl Bedřich Šonka třetím nejlepším střelcem 1. ligy (17 branek) a i dál patřil mezi spolehlivé útočníky. Během angažmá v Pardubicích se s pražskou Duklou pod vedením trenéra Kolského zúčastnil turné po Střední a Severní Americe, byl na lavičce týmu při legendárním utkání proti brazilskému Santosu, kde kraloval slavný Pelé. Do roku 1960, kdy přestoupil do Hradce Králové, se stal historicky nejlepším střelcem pardubické Dukly v ligových zápasech.

 

Nastupoval ve slavných hradeckých utkáních v Poháru mistrů a odehrál zde dalších sedm let, Šonkova ligová kariéra skončila v roce 1967, v jeho 34 letech, kdy odešel do Rudé hvězdy Hradec Králové. Později se věnoval i trenérské dráze, působil také jako sekretář hradeckého klubu.

 

V osobě Bedřicha Šonky odešla jedna z legend historie pardubického fotbalu, se kterým sice spojil jen pár let své kariéry, ale na toto město velmi rád a s chutí vzpomínal. Přinášíme vám pasáž z poměrně obsáhlého video rozhovoru s p. Šonkou, v níž popisuje svůj příchod s klubem Tankista Praha, který se přejmenoval na Duklu, do Pardubic. A hovoří i o působení v něm.

 

Z rozhovoru s p. Bedřichem Šonkou z loňského roku


(Autor: Radek Klier | Datum: 28.02.2017 | Zdroj fotky: Radek Klier )Caha ČPP AUTO IN Ford AUTO IN Nissan Auto Hybeš Strabag Město pardubice

Farmet

Desátý ročník kempu FK Pardubice jen s jedním termínem

Desátý ročník kempu FK Pardubice jen s jedním termínem více

Série nepřerušena, A-tým veze body z Dukly!

Série nepřerušena, A-tým veze body z Dukly! více

Kdo nevystřelí, nemůže dát gól, říká Hlavatý

Kdo nevystřelí, nemůže dát gól, říká Hlavatý více

Věřím, že se zhotovitel rekonstrukce najde, říká klubový šéf

Věřím, že se zhotovitel rekonstrukce najde, říká klubový šéf více