Logo FK Pardubice

facebook twitter instagram youtube gplus

Zbrojovka
Profile picture

A-tým | 23.10.2017

Místo, kde leží Ideon, je pro pardubický fotbal ikonické

V pondělí zasednou zastupitelé našeho města, aby v jednom z bodů svého zasedání rozhodli o způsobu financování revitalizace Letního stadionu a jeho okolí. A budou rozhodovat na místě, které je pro pardubický fotbal historicky významné. Dnes na něm leží Výstavní a společenské centrum Ideon.


O tom, že se v pondělí 23.10.2017 bude rozhodovat o dalším posunu v rekonstrukci Letního stadionu, jsme informovali před několika dny (článek zde). Zastupitelé své jednání zahájí v 16:00 hod. Sportovními fanoušky sledované téma má pořadové číslo 4), tedy daleko důstojnější, než tomu bylo při minulém zasedání v září. Tehdy návrh neprošel, také díky četným absencím zastupitelů.

 

Aktuálně mají zastupitelé k dispozici detailnější informace o celé problematice. Vyčísleno jim bylo i to, jaké náklady s sebou nese rekonstrukce samotného stadionu a jak velké jsou investice do "nefotbalové" část revitalizace poměrně rozsáhlého území v centru města. Pondělní zasedání probíhá netradičně v sále centra Ideon.

 

Proč ale označujme v titulku místo, kde leží Ideon, za ikonické? Je to prosté. Přímo na místě, kde dnes najdete Ideon, vznikl v roce 1903 první fotbalový stadion v Pardubicích! Uteklo již 114 let od chvíle, kdy se v Pardubicích konala významná Východočeská výstava a právě při jejím otevření bylo zpřístupněno na Olšinkách zmíněné sportoviště. V neděli 21. června 1903 zde byl sehrán zápas SK Pardubice - AFK Kolín.

 

Na Olšinkách bojoval SK Pardubice, pro porážky sem jezdila Sparta i Slavia, představily se zde mnohé zahraniční kluby. V roce 1923 vyrostla vedle stadionu nová sokolovna, o pár let později tady SK Pardubice vyhrál Pohár Svobody. Tehdy už stadion dosluhoval, v polovině dvacátých let však vznikla iniciativa za výstavbu moderního stadionu a poté byl v roce 1931 otevřen dnešní Letní stadion. Ale prostoru, kde dnes leží Ideon už nikdo "neodpáře", že právě tady byl první pardubický fotbalový stadion…

 

Jak jsme psali v úvodu, jednání radních začíná v pondělí 23.10.2017 v 16:00 hod., bod týkající se Letního stadionu by měl podle odhadů přijít na řadu mezi 17 a 18 hodinou. Jednání je veřejné, pokud vás toto téma zajímá, neměli byste na místech pro diváky chybět. Ideon se podruhé může zapsat zlatým písmem do historie pardubického fotbalu.   

 

 

SK Pardubice na Olšinkách v roce 1928, v pozadí jistě poznáte Husův sbor 

hus

 

SK Pardubice, ještě před "starou" tribunou na Olšinkách, v roce 1921

g

 

Na Olšinkách se kromě fotbalu pěstovala mj. i atletika

st

 

Celkový pohled na stadion na Olšinkách ve dvacátých letech (klikni pro zvětšení)

obr

 

 

Na stadionu na Olšinkách hrály i další kluby, tady AFK Pardubice a Pardubický Team

fe

 

 


(Autor: Radek Klier, FK Pardubice | Datum: 23.10.2017 | Zdroj fotky: archiv FK Pardubice )Palent Zenpro Caha ČPP AUTO IN Ford AUTO IN Nissan Auto Hybeš Město pardubice

Farmet

Video: pozápasový rozhovor s Michalem Petráněm

Video: pozápasový rozhovor s Michalem Petráněm více

Vladimír Pitter: Chceme navázat na předchozí sezónu

Vladimír Pitter: Chceme navázat na předchozí sezónu více

Kupte si permanentku na novou sezónu!

Kupte si permanentku na novou sezónu! více

Ve středu proběhla předsezónní tisková konference

Ve středu proběhla předsezónní tisková konference více