FK Pardubice
A tým

Pardubáci porazili Brazílii. Znáte hráče, kterých se to týká?

Psala se polovina padesátých let, u nás politicky temných. To ale fotbalový svět nezajímalo, ten pravidelně pořádal světové šampionáty a v roce 1956 zaznamenal jedno průlomové datum. Brazilská reprezentace totiž poprvé podlehla na slavném stadionu Maracaná evropskému soupeři! Přemožitelem kanárků byl tým Československa, v jehož dresech nastoupili dva hráči, na jejichž vývoji se výrazně podepsaly pardubické fotbalové kluby!

Zmíněný rok 1956 byl z fotbalového pohledu zajímavý tím, že československá reprezentace se v jeho průběhu s Brazílií utkala hned třikrát. V dubnu se Jihoameričané představili v rámci svého evropského turné na pražském Strahově a před k prasknutí napěchovanými tribunami remizovali s naší reprezentací 0:0.

V srpnu téhož roku pak vyrazil československý tým na oplátku na turné po Jižní Americe, během něhož se dvakrát utkal právě s Brazílií. V prvním souboji došlo na zmíněný historický zápis, kdy naši hráči gólem Moravčíka vyhráli 1:0! Na odvetu se brazilský tým připravil lépe a v Sao Paulo vyhrál 4:1.

Břetislav Dolejší

Ve všech třech zmíněných zápasech se mezi tyče postavil Břetislav Dolejší (1928-2010), tehdejší československá jednička. Rodák z Hrochova Týnce, kde s fotbalem začínal, nastupoval v letech 1947-1951 za druholigový Chemik (pozdější VCHZ) Semtín. V pardubických nádražních dílnách se vyučil strojním zámečníkem a na trávníku zde posbíral řadu zkušeností, které prodal na své další fotbalové cestě. Dolejší v roce 1951 narukoval do vojenského ATK, se kterým dvakrát vyhrál ligu a odtud se odrazil i do reprezentace.

V roce 1956 třikrát hájil branku ČSR proti Brazílii, dvakrát z těchto soubojů odešel s čistým kontem. A úspěchu šel vstříc. Ve vítězném souboji na Maracaná chytil Djalmovi Santosovi penaltu! Ostatně chytání penalt bylo jeho specialitou, jako jeden z mála gólmanů na světě ji dokázal chytit i Pepi Bicanovi. Pro Dolejšího byl rok 1956 nadmíru úspěšný, v jeho závěru se jako první Čech objevil (na 21. místě) v anketě o Zlatý míč.

V dalších sezónách oblékal ligový dres Slavie a odchytal všechna čtyři utkání naší reprezentace na MS 1958. V roce 1965 emigroval, dostal se za oceán, kde až do roku 1974 oblékal dres i u nás známé Sparty Chicago. Kvůli tomu se do roku 1989 jeho jméno z naší fotbalové historie téměř vytratilo, ale v dalších letech se vracel na východ Čech, zejména do Heřmanova Městce. Zemřel v roce 2010 v americkém Walnutu.

Jiří Hledík

U muže, který v roce 1956 odehrál proti Brazílii dvě utkání, včetně toho vítězného, je ještě zřetelnější pardubická stopa. Aby ne, Jiří Hledík (1929-2015) byl rodilý Pardubák. A stejně jako jeho tři bratři, oblékal od konce třicátých let dres Slavoje na tehdy skoro novém stadionu na Dolíčku. Po tehdejších prašných hřištích v Pardubicích a okolí se proháněl od dětství do svých 21 let, v průběhu doby se z pozice útočníka přesunul na post respektovaného stopera.

Poté zamířil na vojnu do ligové Olomouce, její část strávil v pražském ATK. Bojoval za Spartu, ale nejvíc se do historie zapsal v sousedním Hradci Králové. V jeho dresu vybojoval postup do ligy a v roce 1960 se podílel na senzačním zisku titulu. V letech 1953-1961 reprezentoval Československo, hradecký dres oblékal do roku 1968, pak ještě nastupoval za Jaroměř, nebo Dvůr Králové.

…a ještě jeden…

Aby naše informace o sestavě československého týmu v zápasech proti Brazílii v roce 1956 byla z východočeského pohledu kompletní, musíme zmínit ještě jedno jméno. Arnošt Pazdera, který se proti kanárkům postavil dvakrát, byl v té době hráčem pražské Sparty. Jenže šlo o rodáka z nedaleké Chrudimi, který v AFK Chrudim fotbalově vyrostl a až v jeho 20 letech po něm sáhl letenský klub.

A to je vše. Až se vás někdo bude ptát na to, jak hlubokou historii má pardubický fotbal, třeba si po přečtení článku na jména Břetislav Dolejší a Jiří Hledík vzpomenete…

Utkání na Maracaná v roce 1956, branku ČSR hájil Dolejší, v horní řadě druhý zprava Hledík

Autor článku: Radek Klier

Sdílet článek