Stručná historie klubu

Pojďme si představit stručnou historii našeho klubu, jehož vznik se datuje k roku 2008. V mnohém však navazuje na historii klubů, které působily v Pardubicích v předchozích letech a desetiletích…

Fotbalový klub FK Pardubice vznikl v roce 2008 sloučením několika subjektů. Své síly spojily kluby FK Junior (dorost a žáci), MFK Pardubice (přípravky) a Tesla Pardubice (oddíly dospělých), aby pod hlavičkou v roce 2006 vzniklé akciové společnosti Fotbal Pardubice a.s. vybudovaly silný tým s kvalitní mládežnickou základnou.

V současné době působí fotbalový klub FK Pardubice ve třech areálech. Tím hlavním je stadion Pod Vinicí, mládež se většinou soustředí ve sportovním areálu Ohrazenice a využívané je také hřiště Dolíček, kde po přestěhování z rekonstruovaného Letního stadionu působí ženské a dívčí oddíly (v létě 2018 se fotbalistky SK DFO Pardubice začlenily do struktury FKP). V současné době má klub tři týmy dospělých (A-tým FORTUNA:LIGA, B-tým ČFL, ženy 2. liga), 5 dorosteneckých oddílů, šest žákovských celků a osm týmů přípravek.

Strategií klubu je soustředit se na výchovu mládeže a využívat služeb fotbalistů, kteří jsou buď přímo odchovanci, nebo pocházejí z východočeského regionu. A-tým FK Pardubice postoupil po sezóně 2009/2010 z divize do ČFL, v té setrval dvě sezóny. Od soutěžního ročníku 2012/2013 hrál nepřetržitě 2. fotbalovou ligu a v létě roku 2020 si vybojoval postup do nejvyšší soutěže, FORTUNA:LIGY. V premiérové sezóně 2020/2021 skončil nováček na 7. místě.

V letech 2008 - 2013 vedl A-tým trenér Martin Svědík, poté převzal jeho roli Jiří Krejčí. Na podzim roku 2014 se stal hlavním trenérem Martin Hašek, ovšem od jara 2015 se do své funkce vrátil Jiří Krejčí. Ten dovedl spolu s Jaroslavem Novotným pardubický celek k prvenství ve 2. lize v sezóně 2019/2020, tato dvojice působila u již ligového týmu do září 2022, kdy je vystřídal trenér Radoslav Kováč.

FK Pardubice se hrdě hlásí k historii několika klubů, na jejichž historii v přímé linii navazuje:

- SK Pardubice (rok založení 1899) byl historicky první fotbalový klub v Pardubicích. Zúčastnil se prvního pokusu o celostátní soutěž v roce 1912, přečkal nástrahy Světové války (1914 - 1918), patřil k předním klubům českého venkova a v roce 1937 postoupil do 1. ligy. V ní v letech 1939, 1940 a 1941 skončil na 3. místě. Z 1. ligy sestoupil v roce 1946 a již nikdy se do ní nevrátil. I on trpěl ústrky režimu po roce 1948, umocněné tím, že byl považován za buržoazní klub a jeho další existence byla neudržitelná. V roce 1960 se sloučil s TJ Tesla Pardubice.

- Tesla (AFK) Pardubice (rok založení 1910) vznikl pod názvem Studentské sdružení Pardubice, v meziválečném období se proslavil pod názvem AFK. V roce 1934 klub otevřel svůj stadion na Vinici a po účasti ve druhé nejvyšší soutěži hrál zkraje válečných let o postup do 1. ligy. Také AFK muselo v poválečných letech měnit názvy, které se ustálily na dodnes známém TJ Tesla Pardubice. V roce 1960 se klub sloučil s někdejším konkurentem SK Pardubice. V roce 2005 Tesla "zastřešila" TJ Loko Pardubice, v roce 2008 došlo k splynutí s dalšími subjekty a vzniku současného FK Pardubice.

- Loko (Slavoj) Pardubice (rok založení 1919) vznikl jako mnoho klubů po skončení Světové války a původní hřiště měl v místech dnešního sídliště Dukla. V roce 1934 otevřel nový stadion na Dolíčku, kde působil po zbytek své historie. Největších úspěchů dosáhl klub ve válečných letech, kdy se probojoval do druhé nejvyšší soutěže. I on po 2. světové válce prošel vynucenou změnou názvu, ze Slavoje se stala Lokomotiva. Pod tímto názvem (v roce 1992 zkráceným na Loko) vystupoval klub do roku 2005, kdy se sloučil s TJ Tesla Pardubice.

Na příkladu tří uvedených klubů, na jejichž historii navazujeme, se snažíme ukázat, že pardubický fotbal má bohatou a vůbec ne jednoduchou historii. A vystopovat lze také to, že k roku 1899, kdy se v Pardubicích začala psát fotbalový historie, se FK Pardubice může díky svým předchůdcům hrdě hlásit.

• Nominace na MU s Teplicemi

• Výhra v Doubku s FTA Praha

• Aktuality z klubu: Perníček zavítal na Pardubický vinařský půlmaraton!